Technologia
Technologia RFID
RFID co to za technologia? To metoda identyfikacji obiektów z wykorzystaniem fal radiowych, która jest nowoczesną i bardziej efektywną alternatywą dla tradycyjnych kodów kreskowych.
Co to jest RFID?
RFID to skrót od Radio Frequency Identification, który oznacza identyfikację poprzez falę radiową. Technologia RFID umożliwia bezprzewodową identyfikację dowolnych obiektów, które są oznakowane tak zwanymi tagami RFID.
Jak działa RFID?
Identyfikacja obiektów w technologii RFID następuje poprzez emisję i odczyt fali radiowej. Aby taki proces mógł zaistnieć trzeba zbudować system RFID złożony z poniższych elementów.
- Czytniki - emitują i odbierają falę radiową za pomocą której możliwe jest kodowanie informacji w tagach i jej odczyt oraz interpretacja sygnału.
- Anteny - jedynie odbierają falę radiową i odczytują informacje z tagów aktywnych. Anteny zwykle stosuje się, aby zwiększyć zasięg działania systemu.
- Tagi (transpondery) RFID - zwane również znacznikami, służą do znakowania obiektów i są nośnikami zapisywanych w nich informacji. Tagi RFID mają edytowalną pamięć, co oznacza, że raz zapisana w nich informacja może być wielokrotnie zmieniana, w przeciwieństwie do kodów kreskowych, które są nadrukowywane jednorazowo.
- Okablowanie - umożliwia połączenie anten z czytnikami, do których przekazywany jest odbierany sygnał radiowy.
- Oprogramowanie - oprogramowanie RFID scala cały system i umożliwia jego poprawne funkcjonowanie. Warstwa programistyczna pozwala również dostosować system do potrzeb użytkownika oraz przeprowadzić konfigurację.
Fala radiowa może być emitowana w różnej częstotliwości, dlatego wyróżniamy kilka podstawowych standardów RFID.
Standardy RFID
RFID w praktyce jest wdrażane i wykorzystywane najczęściej w trzech częstotliwościach: Unique (niska), Mifare i NFC (wysoka) oraz RAIN (UHF, ultra wysoka).
RFID LF - Low Frequency (125-134 kHz)
Technologia RFID niskiej częstotliwości jest stosowana w znacznikach o małym zasięgu. Odległość odczytu nie przekracza 10 cm, co powoduje, że idealnie sprawdza się w znakowaniu zwierząt, w identyfikatorach osobowych czy autoryzacji dostępu.
RFID HF - High Frequency (13,56 MHz)
RFID wysokiej częstotliwości wykorzystuje zakres 13,56 MHz, a odczyty dokonywane są z odległości od 1 cm do 1 m, w zależności od znaczników. W życiu codziennym najczęściej spotykamy się ze standardem NFC, pracującym na tej częstotliwości, szeroko wykorzystywanym w kartach zbliżeniowych, płatnościach i bankowości.
RFID UHF - Ultra High Frequency (865-960 MHz)
Ultra wysoka częstotliwość RFID w Europie przyjmuje wartości od 865-868 MHz, jednak w teorii może osiągać nawet 3 GHz. Dane ze znaczników są odczytywane z odległości od kilku centymetrów do nawet kilkudziesięciu metrów, przy odpowiedniej konfiguracji systemu i sprzyjających warunkach środowiskowych. Pasywna technologia RFID UHF jest rozwijana jako standard RAIN RFID.
Gdzie stosuje się RFID?
RFID jest bardzo popularną technologią, często wykorzystywaną nie tylko w działalności firm, ale i w życiu codziennym.
Usprawnia identyfikację obiektów, będąc alternatywą dla kodów kreskowych, ułatwia komunikację oraz zwiększa możliwości bezprzewodowego odczytu danych.
Technologia RFID najczęściej jest wykorzystywana w poniższych dziedzinach i sytuacjach.
- Przemysł i produkcja - w obszarze przemysłu RFID jest szczególnie użyteczne w procesach identyfikacji produktów, maszyn, komponentów, surowców czy osób. Przyspiesza procesy kontroli (np. jakości, dostępu) oraz pozwala śledzić położenie i historię produktów.
- Logistyka i magazynowanie - fale radiowe ułatwiają kontrolę nad łańcuchem dostaw, śledzenie przesyłek, kompletowanie zamówień, zarządzanie stanami magazynowymi czy lokalizację produktów. W logistyce najczęściej wykorzystuje się logistyczne etykiety RFID.
- Budownictwo - firmy budowlane doceniają technologię RFID za możliwości kontroli drogiego sprzętu, narzędzi i materiałów, które można w ten sposób łatwo identyfikować i zabezpieczyć przed kradzieżami.
- Handel, usługi i bankowość - bezdotykowe płatności (NFC), bezobsługowe zakupy, kontrola stanów towaru czy błyskawiczny remanent możliwe są dzięki szerokiemu zastosowaniu RFID w sklepach i procesach płatniczych.
- Zarządzanie majątkiem - technologia fal radiowych upraszcza inwentaryzację i znacznie przyspiesza spis z natury. Doceniają to firmy dysponujące dużymi ilościami środków trwałych i sporym majątkiem podlegającym inwentaryzacji, a także administratorzy biur, budynków użyteczności publicznej oraz innych nieruchomości.
- Kontrola dostępu - RFID pomaga zabezpieczyć dostęp do stref i pomieszczeń. Dzięki tej technologii można stosować ograniczenia w dostępie i przyznawać uprawnienia tylko wybranym osobom. Zobacz: kontrola dostępu RFID.
- Hotele - RFID w hotelach i pralniach skutecznie eliminuje zjawisko kradzieży ręczników hotelowych, pościeli, bielizny i innych sprzętów przez nieuczciwych lub roztargnionych gości.

RFID vs. kody kreskowe
RFID to nowoczesna alternatywa dla kodów kreskowych. Technologia fal radiowych zapewnia szybszą identyfikację obiektów, dokładniejsze odczyty i możliwość zapisu większej ilości danych o obiektach, w porównaniu do tradycyjnych kodów kreskowych.

Technologia RFID
- Forma nośnika danych - tak zwane tagi RFID w różnych formach, postaciach, o różnej trwałości i o różnym przeznaczeniu.
- Trwałość nośnika - zazwyczaj bardzo trwałe, przystosowane do wieloletniej eksploatacji; odporne na zewnętrzne warunki środowiskowe;
- Forma przechowywania danych - zapis elektroniczny i opcjonalny nadruk (w przypadku etykiet).
- Edycja danych - możliwość wielokrotnej edycji i zmiany danych elektronicznych zakodowanych w pamięci znacznika.
- Skanowanie znaczników - automatyczny; za pomocą fali radiowej; brak wymogu widoczności skanowanego tagu.
- Możliwości odczytu - multiodczyt; skanowanie i równoczesny odczyt danych z dziesiątek, a nawet ponad stu tagów w jednej chwili.
- Prędkość odczytu - nawet kilkaset tagów na sekundę.
- Koszt wdrożenia - zazwyczaj wyższy początkowy koszt wdrożenia niż w przypadku kodów kreskowych.

Kody kreskowe
- Forma nośnika danych - najczęściej etykiety kodów kreskowych, naklejki, nadruk kodu bezpośrednio na obiekt.
- Trwałość nośnika - zwykle ograniczona trwałość; najczęściej przeznaczone do krótkotrwałej eksploatacji;
- Forma przechowywania danych - jedynie nieedytowalny jednorazowy nadruk kodu na nośnik.
- Edycja danych - brak możliwości edycji nadruku; zmiana danych wymaga wymiany całego nośnika.
- Skanowanie etykiet - ręczne; za pomocą wiązki światła (lasera), co wymaga widoczności etykiety i bezpośredniego kontaktu kodu ze skanerem.
- Możliwości odczytu - pojedyczny odczyt; skanowanie i odczyt danych z jednego kodu w momencie skanowania.
- Prędkość odczytu - zwykle jeden kod kreskowy na kilka, kilkanaście sekund.
- Koszt wdrożenia - zwykle niższy niż wdrożenie RFID.
Zapytaj o RFID dla Twojej firmy
Już wiesz co to jest RFID. Teraz wykorzystaj tę technologią do usprawnienia procesów w swojej firmie.
Zapytaj o RFID
Wypełnij poniższe pola, a skontaktujemy się z Tobą, żeby omówić wdrożenie RFID w Twojej firmie.
Nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobowych. Dowiedz się jak je przetwarzamy odwiedzając stronę naszej polityki prywatności.
Wolisz zadzwonić?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Zadzwoń lub skontaktuj się z nami mailowo.